Dil Seçimi:
TR
EN

Pandish

Sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini artırmak için gerekli olan beslenme, yaşamın her döneminde önemli olmakla beraber; bebeklik döneminde ayrı bir özen ister.

Bebeğinizin yeterli ve dengeli beslenmesi; büyüme ve gelişmesinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için önemlidir. Doğumdan 2 yaşın sonuna kadar olan bebeklik dönemi, sağlıklı bir yaşamın başlangıcı için oldukça kritiktir. Özellikle bu dönemde iyi beslenemeyen çocuklarda enfeksiyon hastalıkları ve ishaller sıklıkla görülür.

Yetersiz beslenme, çocuğun ileri yaş dönemini de ciddi bir biçimde etkiler. Öyle ki; kalp damar hastalıkları, diyabet hastalığı, hipertansiyon gibi hastalıklara yakalanma riski de artar. Bu nedenle her birey, doğumundan itibaren karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralden oluşan besin ögelerinden yaşına uygun olacak biçimde yeterli ve dengeli olarak almalıdır.

Özellikle büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemlerde, çocukların beslenmeyle ilgili alışkanlıkların kazandırılması gerekir. Bunun için de ebeveynlerin bilinçlendirilmesi önem taşır. Peki, çocuk beslenmesinde sağlıklı öğün programı nasıl yapılır?

0 – 6 Ay Beslenme

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslemeniz yeterli olacaktır. Anne sütü çocukların tüm besin ihtiyaçlarını karşılar ve istenilen büyüme ve gelişmeye katkıda bulunur. Ayrıca anne sütünün enfeksiyonlara karşı da koruma özelliği bulunur.

Ek Gıdaya Başlama

Bebeğinizin kilo almaya başlaması ve büyümesiyle ilişkili olarak anne sütünün yanı sıra ek gıdaya başlanabilir. İlk 6 ay yalnızca anne sütü önerisini göz ardı etmeden, 6. aydan sonra ek gıdaya geçiş yapabilirsiniz. Bebeğinizin beslenmesini devam sütü ile desteklemek istiyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Anne Sütü Ek Gıda ile Nasıl Programlanmalıdır?

Bebeğinizin 6. ve 9. ayları, ek gıda ile tanıştığı zamanlardır. Bu zamanlarda bebeğinize günde 2 ya da 3 kez yiyecek sunmanız gerekir. Bu süreçte bebeğinizin ne kadar beslendiğini gözlemleyebilirsiniz. Özellikle 9. aydan itibaren bebeğinizin yeme düzeni şekillenir. 9 ila 12. aylar arasında ek gıda ile besleme saatinizi artırabilir, günde 3 ya da 4’e kadar çıkarabilirsiniz. Bebeğinizi besleme konusunda doğru bir yöntem tam olarak yoktur, doğru yöntemi bebeğinizle birlikte oluşturabilirsiniz.

6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

Bebeğiniz 6 aylık oldu ve doktorunuzla birlikte ek gıdaya geçmeye karar verdiniz. Böylesi bir durumda “bebeğimi nasıl beslemeliyim” ve “sağlıklı öğün programını nasıl hazırlamalıyım” soruları gündeme gelir. Beslenme programınızda ilk kural, elbette mevsime uygun beslenmeyi sağlamak olmalı. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

 • Öncelikle patates, havuç, kabak gibi sebzeler ile başlayın.
 • Sebze pürelerini hazırlarken blender kullanımından kaçının. Haşlanmış sebzeleri çatal yardımıyla ezin. Bu sayede bebeğinizin çiğneme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Sebze püresinin ardından 2 gün yeni bir yiyecek vermeyin.
 • Yoğurt, bebeğiniz için iyi bir tercih olacaktır. Süt ve süt ürünleri, balık gibi besinleri aynı gün vermekten kaçının. Besinleri teker teker deneyerek olası alerji durumlarını anlayabilirsiniz.
 • Meyve olarak mevsimine göre şeftali, elma ve muz tercih edebilirsiniz.

6 Aylık Bebek Beslenme Programı Nasıl Olur?

Bu aylarda daha hareketli olmaya başlayan bebeğinizi sürekli gözlemlemeniz gerekir. Aşağıda 6 aylık bir bebek için beslenme programı örneği bulunuyor. Bu programın bir taslak olduğunu, kendinize ve bebeğinize uygun bir şekilde programlayabileceğinizi unutmayın çünkü her bebek farklıdır.

07.00: Anne sütü için hazır olan bebeğiniz uyandı! Eğer ek gıdaya geçiş yaptıysanız bebeğinizin beslenmesine püre sebze ve meyvelerle başlayabilirsiniz.

12.30: Bebeğiniz bu saate kadar muhtemelen iki kez şekerleme yaptı ve bolca oyun oynadı. Şimdi öğün zamanı! Sabah sunduğunuz yiyeceğin aynısını bu öğünde de sunabilirsiniz.

18.00: Bu saate kadar bebeğinizle oyun oynadınız, onu uyuttunuz, tekrar oynadınız ve onunla ilgilendiniz. Şimdi akşam yemeği vakti geldi! Bebeğinizi mama sandalyesine oturtarak sofraya dahil edebilirsiniz.

7 – 8 Aylık Bebek Beslenme Programı Nasıl Olur?

Bebeğiniz bu dönemde elbette daha hareketli ve yeni beceriler kazanıyor. 6 aylık bir bebekle benzerlik taşısa da, bu ayda yeni beslenme alışkanlıkları da kazanması gerekiyor. Aşağıdaki taslak programa göz atarak kendinize ve bebeğinize uygun programı hazırlayabilirsiniz.

 • Meyve: 2-3 yemek kaşığı günde 2 kez
 • Sebze püresi, sebze çorbası: 2-3 yemek kaşığı günde 2 kez
 • Balık, tavuk, kırmızı et, yoğurt, tam yumurta sarısı: 1-2 yemek kaşığı günde 2 kez
 • Zeytinyağı: 1-2 yemek kaşığı
 • Pekmez: 1-2 yemek kaşığı

8 aylık bebeğinize ek gıda olarak yukardakilerin dışında şunları sunabilirsiniz:

 • Pastörize peynir: Ezilmiş olarak 1-2 yemek kaşığı 2 kez
 • Baklagiller: 1-2 yemek kaşığı 2 kez

9 – 12 Ay Bebek Beslenme Programı Nasıl Olur?

Bebeğinizin 9. ayından itibaren beslenme programına önceliği besinlere verebilir, anne sütünü ikinci plana atabilirsiniz. Bebeğinizin kendini besleme yeteneği 10. aydan itibaren hızla yükselecektir. 10 aylık olduğunda temel besin grubunda yer alan dengeli öğünleri programınıza ekleyebilirsiniz. Bebeğinizin dişleri çıkmaya devam ediyor, bu da demektir ki çiğneme becerisi ve yiyebileceği besin çeşitleri de artıyor!

1 – 3 Yaş Bebek Beslenme Programı Nasıl Olur?

Bu dönemde çocuklar artık hemen hemen her şeyi yemeye başlar. Bu nedenle çocuğunuza rol model olmalısınız. Kendi tükettiğiniz gıdaları sunabilir, birlikte yemek yiyebilirsiniz. Çocuklar bu dönemde bazı yiyecekleri reddetmeye meyilli olabilir, bu noktada sabırlı olmanız önem taşır.

Bebeğiniz ek gıdalara geçerken ona eşlik edecek bebek kaşığı, mama tabağı gibi anne bebek ürünlerini, gıda sınıfı silikon tasarımıyla son derece güvenli olarak Pandish Baby’nin sitesinden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Image Newletter