Dil Seçimi:
TR
EN

Pandish

Çocuklar için tabak ve kaşık seçerken tabak ve kaşıkların güvenilirliğine dikkat etmek gerekiyor. Günümüzde çocuklar için çok sayıda araç gereç bulunuyor.

Bu kadar çok seçenek arasında, pek çok ebeveyn estetik görünüme önem veriyor. Çocuğunuza yemek yedirmeyi sevdirmek için tabak ve kaşıkların estetik görünümüne dikkat edebilirsiniz, fakat güvenliği ön plana almanız gerekiyor.

Bu yazımızda sizin için çocuklara tabak, kaşık seçerken dikkat etmeniz gereken unsurları derledik. Eğer çocuğunuz için mama tabağı, bebek kaşığı gibi ürünler almak istiyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Kaşıklara Merhaba!

İlk 6 ay boyunca herhangi bir ek gıdaya ihtiyaç olmadan anne sütü alan bebekler, 6. aydan itibaren ek gıda ile tanışmaya başlıyor. Ek gıdayla birlikte bebekler için kaşıklar da hayatımıza giriyor. 6 ila 12 ay arasında bebekler tam olarak katı gıdaları tüketebilecek fiziki yeterliliğe sahip olmuyor. Bu dönemlerde anneler ve babalar, yiyecekleri püre haline getirerek bebeklerini besliyor. Kaşıklar hayata girmeye yavaştan başladı, peki nelere dikkat edilmeli?

 • Tabak ve Kaşıkların Yapıldığı Malzemeye Dikkat Edin

Mama tabağı ve bebek kaşığı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken unsurların başında, üretildiği malzemeler yer alıyor. İçeriğinde BPA ve BPS gibi sağlığa zararlı maddeler barındırmayan, bebeğin sağlığı ile uyumlu ürünler tercih edilmesi gerekiyor. Ek gıdaya geçiş dönemlerinde ihtiyaç duyacağınız bir yemek setini alırken; seti oluşturan mama kaşığı ve mama tabağı gibi parçaların hangi malzemelerden tasarlandıklarına bakmalısınız.

Bebek maması seti içerisinde bulunan ya da ayrı alacağınız bebek kaşığının polipropilen ya da silikon malzemeden üretilen modellerini tercih edebilirsiniz. Her iki malzemenin de kendine ait farklı kullanım kolaylıkları bulunuyor. En sık tercih edilen ise silikon kaşıklar oluyor çünkü silikon kaşıkların pek çok avantajı bulunuyor. Silikon aynı zamanda camın da ham maddesi olarak bilinen silis kumundan üretiliyor. Başlıca özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hijyeniktir ve insan sağlığına zararı bulunmaz.
 • Esnek ve yumuşak bir yapıya sahip olmasıyla bebeklere zarar vermeden kullanılabilir.
 • Bebekler silikon kaşık ile kendi kendine yemek yemeyi öğrenebilir.
 • Yüksek sıcaklığa dayanıklı yapısı sayesinde, kaynatılarak kolaylıkla temizlenebilir.
 • Fiziki zorlamalara karşı dayanıklıdır ve kolayca deforme olmaz.

Bu gibi avantajlar sayesinde ebeveynlerin ilk tercihi silikon oluyor.

 • BPA’ya Dikkat

Az önce de bahsettiğimiz gibi BPA içeren ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Bu noktada size sebebini açıklamak istedik. Bisfenol A olarak da bilinen BPA, bebeklerde büyüme ve davranış bozukluklarına yol açan bir madde olarak biliniyor. Bu nedenle ürün seçimi yaparken BPA içerenlerden uzak durmak önem taşıyor.

 • Vakumlu Ürünler Kullanmaya Özen Gösterin

Anne ve bebek ürünleri arasında en sık tercih edilen ürünlerden biri de vakum özelliği taşıyanlar oluyor. Bunun nedeni ise bebeklerin yemek esnasında tabakları dökebilmesi, itebilmesi gibi olumsuz sonuçların yaşanmamasını amaçlamak. Bebekler bir dönem buldukları her şeyi fırlatmaya meyilli oluyor. Bu dönemde mama tabakları da nasibini alabiliyor. Vakumlu ürünlerin başlıca özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Güçlü vakumlu tabanı sayesinde kuru, temiz ve düz yüzeye kolayca sabitlenir.
 • Bebeklerin kendi kendine beslenmeleri açısından güven kazanmaları için idealdir.
 • Vakum özelliği sayesinde bebeğiniz tabağı yerinden çıkaramayacak ve içindeki dökemeyecek. Bu sayede yemek saatleri daha az stresli ve daha az dağınık hale gelecek.
 • Bazı vakumlu tabakların kapak özelliği de bulunuyor. Sızdırmaz kapaklı ürünler sayesinde bebeğinizin yemeğini her zaman yanınızda güvenle taşıyabilirsiniz.

Anne bebek ürünleri arasında yer alan vakumlu ürünleri seçerken BPA içermemesine özen göstermeli, phthalate (fitalat) bulunmamasına da dikkat etmelisiniz.

 • İlgi Çekici Olmasına Önem Verin

Bebeğiniz için tabak ve kaşık seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlardan kısaca bahsettik. Şimdi ise gelelim işin eğlenceli kısmına! Çocukların yemek yemeye alışmasına yardımcı olacak dikkat çekici bebek kaşığı modellerine yönelebilirsiniz. Günümüzde çocuklar için çeşitli figürlere sahip kaşıklar tasarlanıyor. Bebeğinizin seveceğine emin olduğunuz bebek kaşıklarını, güvenlik standartlarına dikkat ederek tercih edebilirsiniz. Üstelik bu sayede çocuklar kendi yemeklerini kendileri yemek için de heveslenecektir.

Pandish Baby Olarak Biz Bebeğiniz İçin Ne Sunuyoruz?

Pandish Baby olarak bebeğinizi önemsiyor ve en az onlar kadar saf olan ürünler tasarlıyoruz. Ürünlerimiz hiçbir toksik madde ve plastik içermeyen, hammaddesi gıda sınıfı silikonlardan üretiliyor. Son derece sağlıklı olan ürünlerimiz, çocuklara kullanım kolaylığı da sağlıyor. Miniklerinizi sizler kadar düşünerek, ürünlerimizin üretimi esnasında hammaddesinin işlenmesinden, boyamasına kadar her aşamada sağlığı, saflığı, güvenliği ve hijyeni olmazsa olmaz listemizin en başına koyduk.

Bebeğinize en az kendisi kadar saf ürünler seçmek için Pandish Baby web sitesini ziyaret edebilir, güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Image Newletter