Dil Seçimi:
TR
EN

Pandish

Çocukluk döneminde iştahsızlık ve yeme bozuklukları %40 oranında 1 yaşına yaklaşan çocuklarda görülür. Çocukları az yemek yemesi veya çok iştahsız olması durumu, ailelerin en sık şikayet ettiği durumlar arasında yer alır.

Böylesi bir durum karşısında ailelerin baskıcı bir tutum sergilememesi önem taşır. Çocuğunuza sakince yaklaşmalı ve öğünleri daha keyifli hale getirmeniz gerekir.

Bebeklerde İştahsızlık Nedir?

İştah, herhangi bir yiyeceğe karşı bilinçli istek duyma durumu olarak tanımlanır. Üstelik sindirim sistemiyle birlikte merkezi sinir sistemi, adrenal bezler ve pankreas gibi yardımcı organlara ait çeşitli salgılar tarafından da kontrol edilir. Bebeklerde iştahsızlık sorunu, fizyolojik ve metabolik bazı hastalıklar sonucunda ya da psikolojik faktörler kaynaklı olarak görülebilir. Bu nedenle özellikle bebeklerde sağlıklı beslenme düzenini doğru bir biçimde oluşturmalı, iştahsızlığa yol açan nedenleri bilmeli ve doktor kontrolü gereken durumları göz ardı etmemek gerekir.

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda iştahsızlık problemi; organik ve organik olmayan olarak iki ayrı şekilde sınıflandırılır. Organik sebepler genellikle prematüre doğum gibi sebeplerden, inflamatuar hastalıklar, besin alerjisi gibi durumlardan kaynaklıdır. Çocuklarda iştahsızlık genellikle organik olmayan durumlardan kaynaklı olur. Yine de ani iştahsızlık durumuna neden olabilecek nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Bebeğin beslenmesinden sorumlu ebeveynin, çocuğu yemek yemeye zorlaması.
 • Özellikle yenidoğan döneminde anne ile bebek arasındaki iletişimin zayıf olması.
 • Ebeveynlerin abur cubur grubundan yiyecekler için sert tutum sergilerken sebze ve meyve için baskıcı tutum göstermesi.
 • Çocuğa beslenme konusunda sert çizgi çeken ebeveynlerin sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklara sahip olması.
 • Çocuğun yaşına uygun fiziksel aktivitelerde bulunmaması.
 • Yemek yerken dikkat dağıtıcı unsurların bulunması.

Çocuklarda İştahsızlık Nasıl Giderilir?

Çocuklarda iştahsızlığı gidermek için elbette doktorunuza başvurmanız önem taşır. Yine de aşağıdaki unsurlara dikkat edebilirsiniz:

 • Yaşına Uygun Aktiviteler Bulun: Çocuklarda aktivite düzeyi arttıkça, ortaya çıkan enerji ihtiyacını yemek ile kapatma isteği artış gösterir. Fakat bu durum iştahsızlığı gidermek için kalıcı bir etki yaratmaz.
 • Dikkat Dağıtıcı Unsurları Ortadan Kaldırın: Beslenme esnasında televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon gibi uyaranlara maruz kalması 3 ila 5 yaş grubu çocuklarda yemeklere karşı ilgi kaybı yaşanmasına neden olabilir. Bu da uzun vadede iştahsızlığa neden olur. Telefon, tablet gibi çeşitli uyaranların kısıtlanması, mümkünse ebeveynlerin öğün tamamlanana kadar çocukla aynı sofrada kalması gerekir.

Öğünleri Nasıl Daha Keyifli Hale Getiririz?

İştahsızlık yaşayan çocuklara sahip ebeveynler, çocuklara yemek yeme konusunda baskı yapabiliyor. Bu tutum, çocuğun iştahının açılmasına yardımcı olmaz. Çocukların iştahını açmak ve yemek yemeyi çocuklara sevdirmek için öğünleri daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Detaylara gelin birlikte göz atalım:

 • Sofraya Çocuğunuzla Birlikte Oturun

Özellikle 1 yaş sonrasından okul öncesi döneme kadar çocuklar, sofradaki aile bireylerini taklit etmeyi sever. Bu nedenle beslenme sırasında çocuğunuzla birlikte sofraya oturmalı ve birlikte kalmalısınız. Eğer aile bireyleri arasında yemek seçenler bulunuyorsa, bu durum da çocuklarda olumsuz bir beslenme alışkanlığı oluşmasına neden olabilir.

 • Elleriyle Yemek Yemesine Müsaade Edin

Çocuklar yeni tanıştıkları besinlere dokunmayı severler. Dokularını öğrenmek ve şeklini kavramak için besinlere dokunmaları normal ve gereklidir. Etrafın kirlenmesine aldırmadan çocukların eline besinleri vermekten çekinmeyin.

 • Yemeği İlginç Kılacak Oyunlar Oynayın

Yemek yemeyi eğlenceli kılmak için keyifli oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin kaşıkla uçak uçurtmak çocukların en sevdiği oyunlar arasında yer alıyor. Kaşıktan uçağınızı uçururken komik sesler de çıkarabilirsiniz. Bu sırada çocuğunuza komik yüzler yapabilir, değişik seslerle de oyununuzu sürdürebilirsiniz. Yemek zamanlarının çocuğunuz için özel olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede kendini özel hissedecek ve keyifli vakit geçirecektir.

 • Çocuğunuz İçin Keyifli Sunumlar Hazırlayın

Çocuğunuz için yaptığınız lezzetli yemekleri keyifli sunumlarla birleştirebilirsiniz. Örneğin kahvaltı tabağına salatalıktan gözler yapabilir, havuç dilimlerinden kaşlar oluşturabilirsiniz. Çeşitli kalıplarla yemeklerinize şekil vermek de çocuğunuzu mutlu etmeye yetecektir. Bu sayede çocuğunuz yemek saatini iple çekecek, siz de onun beslenmesiyle mutlu olacaksınız.

 • Beslenme İçin Seçeceğiniz Araç Gereçlere Özen Gösterin

Çocuğunuz için alacağınız mama tabağı, bebek kaşığı gibi ürünlerin sağlık açısından kaliteli malzemelerden tasarlanmış olmasına özen göstermeniz gerekir. Bunun yanı sıra çocukların seveceği renk ve figürlerde ürünler seçerek, çocukları yemek yemeye ikna edebilirsiniz. Günümüzde farklı şekillere sahip tabak, kaşık, bardak ve pipet modelleri bulunuyor. Bu ürünler arasında bebeğinize en uygun olanını seçebilirsiniz.

Çocuklar için yeme alışkanlığı kazanma konusunun ne denli mühim olduğundan bahsettik. Beslenme saatlerini daha eğlenceli kılmanıza yardımcı olacak birbirinden sağlıklı ve kullanışlı tabak, bardak ve kaşık gibi ürünler için Pandish Baby sitesini ziyaret edebilir, alışverişinizi güvenle yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Image Newletter